حفاظی برای امنيت منزل

 

درب آکاردئونی

مدت ها قبل از ورود در هاي ضد سرقت، دوربين هاي مداربسته، نگهبانان محله و ده ها روش و وسيله حفاظتي ديگر به بازار مصرف براي حفظ امنيت و حريم خصوصي منازل و شرکت ها، اين ميله هاي آهني بودند و هنوز هم هستند که آهنگرها با هنر دست خود اين وظيفه را به عهده دارند. حفاظ هايي به صورت راه راه با نوک هايي پيکان شکل و تيز که گاه آنقدر بلند هستند که هر دزد و سارقي را از خيال ورود به منزل منصرف مي کند  و با نام های حفاظ شاخ گوزنی و بوته ای و سرنیزه حفاظ در بازار به فروش میرسد. اکنون نيز نوع سيم خارداري حفاظ هاي جديد به بازار آمده است که تيغ هاي متعدد و به هر سو سرکشيده آن خاري در چشم سارقان است.
حال فارغ از طرح و اندازه اين نوع حفاظ ها که مدت هاست حافظ منازل ما شده، مهم ترين مساله اين است که چقدر بايد براي داشتن مناسب ترين اين نوع حفاظ ها هزينه کنيم؟

کيلويي يا ساخته شده
اگر مي خواهيد نحوه محاسبه قيمت ساخت اين گونه حفاظ ها براي در ورودي، دور حياط يا پنجره هاي منزل خود را بفهميد، بد نيست بدانيد از گذشته مرسوم بوده اين نوع حفاظ ها به صورت کيلويي فروخته شود، اما با توجه به تقاضاي بالا، برخي صنعتگران و توليدکنندگان اين گونه حفاظ ها اقدام به توليد پيش ساخته آن و فروش موردي کرده اند. به طوري که مي توانيد با کمي حوصله و جستجو ميان آگهي هاي روزنامه يک حفاظ مثلا آکاردئوني آماده با اندازه هايي استاندارد براي منزل خود با قيمتي حدود 600 تا 700 هزار تومان تهيه کنيد.
اما هنوز هم سيستم ساخت کيلويي پابرجاست و برخي صنعتگران سفارش قبول مي کنند. لذا موضوع حفاظ های پنجره همچنان همان کيلويي باقي مانده، به طوري که در اين روش صنعتگران با توجه به قيمت روز نوع آهن استفاده شده و البته ابزار و يراقي که براي توليد اين نوع حفاظ ها استفاده مي کنند به شما قيمت خواهند داد. ولي يک قانون هنوز پابرجاست که شما بايد هزينه حمل و نصب حفاظ هاي مورد نيازتان را جداگانه بپردازيد.
اين در حالي است که شايد دراره کيفيت و نوع مواد مصرفي در اين حفاظ هاي سنتي منزل زياد سختگير نبوديد و به اين فکر مي کنيد که سختي آهن و هنر دستان آهنگران کافي است تا مانع از حضور دزد در منزل بشود، اما با نگاهي اجمالي به اخبار مربوط به تخريب درهاي آکاردئوني درمي يابيم اين نوع حفاظ ها نيز داراي نقاط ضعف و مشکلاتي است که مي توان با کمي تغيير درصد ايمني را بيشتر است.

حفاظ شاخ گوزنی
حفاظ شاخ گوزنی

تغييراتي اندک، امنيتي بالاتر
اگر حوصله يا توان پرداخت هزينه درب آکاردئونی مورد نيازتان را نداريد، مي توانيد با کمي تغييرات و اندکي هزينه همان در هاي پيش ساخته را نيز در مقابل تعرض دزدان تقويت نماييد و با اطمينان خاطر خانه يا شرکت خودتان را ترک کنيد.
براساس شواهد درهاي آکاردئوني دو نوع ضعف عمده دارند؛ يکي در قسمت لولاي در و ديگري در بخش چارچوب يا همان ريل است. براي از بين بردن اين موارد مي توانيد وقتي براي خريد يکي از اين نوع در هاي فلزي به توليدکننده مراجعه مي کنيد، از او بخواهيد روي قسمت لولاي در که بيرون نصب شده است، تکه اي تسمه جوش دهيد تا دزدان نتوانند با استفاده از ديلم لولاي در را از جايش بيرون بياورند.
به اين کار بسنده نکنيد، چون به قول معروف کار از محکم کاري عيب نمي کند؛ بنابراين به مسئول فروشگاه بگوييد در بخش داخلي قاب در و جايي که اولين ميله با چارچوب مرتبط مي شود يا همان بخش داخلي لولا، حلقه اي براي شما جوش دهد تا بتوانيد از داخل و خلاف جهت حلقه هاي اصلي قفل بيروني، يک قفل ديگر نصب کنيد تا اگر بازهم لولاي در آکاردئونی از جايش بيرون آمد قفل داخلي مانع از باز شدن در آکاردئوني در جهت خلاف نصبش شود.